mDokumenty start

Dowód osobisty w smartfonie

W niedzielę 29.10.2017 wystartował projekt mDokumenty w ramach którego powstała aplikacja mObywatel, dostępna już w sklepie Google Play. Projekt został zlecony NASK-owi przez samą Minister Cyfryzacji, Panią Annę Streżyńską, a my, jako część zespołu zatrudnionego w NASK, mieliśmy przyjemność współtworzenia tego innowacyjnego rozwiązania od zera.

Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość, umożliwiająca pobieranie i wyświetlanie danych osobowych z Systemu Rejestrów Państwowych. Ta funkcjonalność daje użytkownikowi możliwość potwierdzania swojej tożsamości w kontaktach z innymi obywatelami, co okazuje się szczególnie przydatne w takich sytuacjach, jak np. stłuczka samochodowa, podpisywanie umowy, ale też na poczcie, w sklepie czy punkcie usługowym. Przykładowo, jeśli uczestnicy zdarzenia drogowego posiadają aplikację mObywatel, możliwa jest szybka wymiana informacji potrzebnych do rozwiązania sprawy.

Nasza przygoda w NASK

Praca w NASK-u, do którego trafiliśmy pośrednio również dzięki zwycięstwie w Hackathonie GOV, to dla nas wyjątkowa szansa poznania ciekawostek z sektora public, którą staramy się jak najlepiej wykorzystać. Integracje z Profilem Zaufanym czy Systemem Rejestrów Państwowych to przykłady wyzwań, z którymi przyszło nam się mierzyć. Dodatkowo, projekt w którym wzięliśmy udział był bardzo wymagający pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych. Żeby możliwe było bezpieczne pobieranie, przechowywanie, autoryzowanie oraz wymienianie danych między użytkownikami mDokumentów, musiały zostać zaimplementowane odpowiednie mechanizmy kryptograficzne, które miały na celu zabezpieczenie tych operacji. Dla naszego zespołu było to niesamowite doświadczenie, szczególnie pod kątem implementacji kryptograficznych funkcji oraz pracy z Hardware security module (HSM). Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na: gov.pl

mDokumenty

Loading...